Valitse sivu

Vapaaehtoistoiminnan
ALVA-verkosto

ALVA-verkosto yhdistää vapaaehtoistoimijat ja julkiset palvelut

Vapaaehtoistoiminnan ALVA-verkosto on Raudaskylän Kristillisen Opiston hallinnoimaa ja STEAn Ak-avustuksella rahoittamaa toimintaa, jonka alueena on Alavieska, Nivala, Sievi ja Ylivieska. Se edistää vapaaehtoistoiminnan tunnustamista osana yhteiskunnan rakenteita ja yhteyttä julkisiin palveluihin.

Vapaaehtoistoiminta ja julkinen sektori yhdessä

ALVA-verkosto kutsuu vapaaehtoistoimijat (mm. järjestö- ja kokemustoimijat sekä muut vapaaehtoiset) ja julkisten palvelujen tuottajat verkostoitumaan keskenään ja kehittämään yhdessä palveluja sekä vapaaehtoistoimintaa ja niiden vaikuttavuutta.

Vapaaehtoistoimijat yhdessä

Vapaaehtoistoiminta parhaimmillaan tarjoaa kaikille alueen asukkaille tasavertaisen osallisuuden ja osallistumisen mahdollisuuden. ALVA-verkoston toiminnan keskeinen asia on edistää ja tukea alueen vapaaehtoistoimijoiden keskinäistä yhteistyötä, osaamista ja resursseja sekä parantaa toimintaedellytyksiä.

Vapaaehtoiset henkilöt yhdessä

ALVA-verkosto tarjoaa kaikille vapaaehtoisina toimiville henkilöille matalan kynnyksen mahdollisuuksia verkostoitua keskenään ja huolehtia omasta hyvinvoinnistaan mm. työnohjauksen, vertaistuen, neuvonnan, koulutuksen ja virkistyksen keinoin.

Koronavirustilanteen takia olemme laatineet oppaat kunnittain yli 70-vuotiaiden palvelunumeroista

Järjestöjen yhteystiedot

 

Kuntien järjestöyhteyshenkilöt

Kuntien vapaaehtoistoiminnan koordinaattorit ja PPsotun järjestörakennehankkeen nimeämät yhdyshenkilöt ja vapaaehtoiset yhdistysagentit.

ALAVIESKA
Järjestöyhdyshenkilö Mari Myllylä
p. 044 5395 267, mari.myllyla@edu.alavieska.fi

Alavieskan vapaaehtoinen yhdistysagentti
Meeri Rinta-Jouppi
p. 044 2799 794, meeri.rintajouppi@gmail.com

NIVALA
Hyvinvointikoordinaattori Meri Vähäkangas
p. 040 3447 317, meri.vahakangas@nivala.fi

Hyvinvointijohtaja Jukka Turunen
p. 040 3447 516, jukka.turunen@nivala.fi

SIEVI
Järjestöyhdyshenkilö Maria Kotila
p. 044 488 3491, maria.kotila@sievi.fi

YLIVIESKA
Järjestöyhdyshenkilö Marita Öljymäki-Maarala
p. 040 1882 459, marita.oljymaki-maarala@ylivieska.fi

Ylivieskan vapaaehtoiset yhdistysagentit

Anne Isokoski
p. 044 9872 895, anne@tuokiotupa.fi

Anna Tammelin
p. 045-1132 108, ylivieskan.yhdistys@mll.fi

PPKY Kallion vapaaehtoistoiminnan yhteyshenkilöt

Marjut Turpeinen
p. 044-4195 541, marjut.turpeinen@kalliopp.fi

Merja Jaakola
p. 040-6355 353, merja.jaakola@kalliopp.fi

Lisätietoja:

Anitta Anunti
vapaaehtoistoiminnan suunnittelija

  • P. 044 7427 629
  • anitta.anunti@rko.fi

Regina Kahlos
vapaaehtoistoiminnan ohjaaja

  • P. 044 742 7628 (ma-ti)
  • regina.kahlos@rko.fi

ALVA-verkosto Facebookissa