Valitse sivu

Vapaaehtoistoiminnan
ALVA-verkosto

ALVA-verkosto yhdistää vapaaehtoistoimijat ja julkiset palvelut

Vapaaehtoistoiminnan ALVA-verkosto on Raudaskylän Kristillisen Opiston hallinnoimaa ja STEAn Ak-avustuksella rahoittamaa toimintaa, jonka alueena on Alavieska, Nivala, Sievi ja Ylivieska. Se edistää vapaaehtoistoiminnan tunnustamista osana yhteiskunnan rakenteita ja yhteyttä julkisiin palveluihin.

Vapaaehtoistoiminta ja julkinen sektori yhdessä

ALVA-verkosto kutsuu vapaaehtoistoimijat (mm. järjestö- ja kokemustoimijat sekä muut vapaaehtoiset) ja julkisten palvelujen tuottajat verkostoitumaan keskenään ja kehittämään yhdessä palveluja sekä vapaaehtoistoimintaa ja niiden vaikuttavuutta.

Vapaaehtoistoimijat yhdessä

Vapaaehtoistoiminta parhaimmillaan tarjoaa kaikille alueen asukkaille tasavertaisen osallisuuden ja osallistumisen mahdollisuuden. ALVA-verkoston toiminnan keskeinen asia on edistää ja tukea alueen vapaaehtoistoimijoiden keskinäistä yhteistyötä, osaamista ja resursseja sekä parantaa toimintaedellytyksiä.

Vapaaehtoiset henkilöt yhdessä

ALVA-verkosto tarjoaa kaikille vapaaehtoisina toimiville henkilöille matalan kynnyksen mahdollisuuksia verkostoitua keskenään ja huolehtia omasta hyvinvoinnistaan mm. työnohjauksen, vertaistuen, neuvonnan, koulutuksen ja virkistyksen keinoin.

Kuntien järjestöyhteyshenkilöt

ALAVIESKA
Järjestöyhdyshenkilö Mari Myllylä
p. 044 5395 267, mari.myllyla@edu.alavieska.fi

Alavieskan vapaaehtoinen yhdistysagentti
Meeri Rinta-Jouppi
p. 044 2799 794, meeri.rintajouppi@gmail.com

NIVALA
Järjestöyhdyshenkilö Meri Vähäkangas
p. 040 3447 324, meri.vahakangas@nivala.fi

Hyvinvointijohtaja Timo Alatalo
p. 040 3447 323, timo.alatalo@nivala.fi

SIEVI
Järjestöyhdyshenkilö Tanja Kupiainen
tanja.kupiainen@sievi.fi

Hyvinvointijohtaja Outi Santavuori
p. 044 4883 310, outi.santavuori@sievi.fi

YLIVIESKA
Järjestöyhdyshenkilö Marita Öljymäki-Maarala
p. 040 1882 459, marita.oljymaki-maarala@ylivieska.fi

Hyvinvointijohtaja Joose Kemppainen
p. 044 4294 423, joose.kemppainen@ylivieska.fi

 

PPKY Kallion vapaaehtoistoiminnan yhteyshenkilöt

Marjut Turpeinen
p. 044-4195 541, marjut.turpeinen@kalliopp.fi

Merja Jaakola
p. 040-6355 353, merja.jaakola@kalliopp.fi

Lisätietoja:

Anitta Anunti
vapaaehtoistoiminnan suunnittelija

  • P. 044 7427 629
  • anitta.anunti@rko.fi

Sami Vuolteenaho
vapaaehtoistoiminnan ohjaaja (ma–ke)

  • P. 044 7427 620
  • sami.vuolteenaho@rko.fi

Vapaaehtoistoiminnan työnohjaus

ALVA-verkosto Facebookissa